Η διαδικασία των τιμητικών συντάξεων αφορά σε ηθοποιούς, σκηνοθέτες, θεατρικούς συγγραφείς, μεταφραστές θεατρικών έργων, χορογράφους και χορευτές.

Υποβάλλεται από τον ενδιαφερόμενο αίτηση με φωτοτυπία της ταυτότητάς του και ένα βιογραφικό σημείωμα. Τα αιτήματα κρίνονται από 9μελή Επιτροπή η οποία αποφασίζει για την προσφορά ή όχι διακεκριμένων υπηρεσιών του αιτούντος και στη συνέχεια, εφόσον ο αιτών κριθεί ότι πρέπει να τύχει τιμητικής συνταξιοδότησης, σχηματίζεται φάκελος με τα δικαιολογητικά που ορίζονται στο Ν. 4151/2013. Ο φάκελος αυτός διαβιβάζεται στο Υπουργείο Οικονομικών, στην Υπηρεσία συντάξεων η οποία είναι αρμόδια να χορηγήσει ή μη την τιμητική σύνταξη.

Επιτροπή για τιμητικές συντάξεις Καλλιτεχνών − Λογοτεχνών, αποτελούμενη από τους κάτωθι, ως εξής:

Α. 1. Αντώνιος Ρεγκάκος, Ακαδημαϊκός − Καθηγητής Πανεπιστημίου, ως Πρόεδρος, με αναπληρωτή τον Μιχαήλ Τιβέριο, Ακαδημαϊκό−Καθηγητή Πανεπιστημίου.
2. Φύκα Ολυμπία, Γλύπτρια.
3. Γερολυμάτος Γεώργιος, Τραγουδιστής.
4. Κανάκη Αντιγόνη, Ηθοποιός.
5. Μόρτζος Ιωάννης, Ηθοποιός.
6. Φραγκιά Μαρία, υπάλληλος της Υπηρεσίας Συντάξεων του Γεν. Λογιστηρίου του Κράτους.
7. Ο Προϊστάμενος της Δ/νσης Εφαρμογής Πολιτιστικής Πολιτικής αναπληρούμενος από τον Προϊστάμενο του καθ΄ ύλην αρμόδιου Τμήματος (ανάλογα με τις κατηγορίες Καλλιτεχνών – Λογοτεχνών).

Β. Ως όγδοο και ένατο μέλος στην Επιτροπή ορίζονται οι κατωτέρω, αναλόγως των οκτώ κατηγοριών Λογοτεχνών και Καλλιτεχνών της παρ. 2 του άρθρου 2 του Ν. 3620/2007, όπως τροποποιήθηκε μεταγενέστερα, ως εξής:

Κατηγορία α΄ (Λογοτέχνες, Μεταφραστές Λογοτεχνίας, Δοκιμιογράφοι Φιλοσοφικού και Φιλολογικού δοκιμίου, Ιστορικοί Συγγραφείς − Ιστοριογράφοι και Σεναριογράφοι).
1. Δασκαλόπουλος Δημήτριος, Συγγραφέας.
2. Λαμπρέλης Δημήτριος, Ποιητής, Καθηγητής Φιλοσοφίας στο Πάντειο Πανεπιστήμιο.

Κατηγορία β΄ (Μεταφραστές θεατρικών έργων και Θεατρικοί Συγγραφείς).
1. Σιμιτζής Αντώνιος, Θεατρικός Συγγραφέας.
2. Ζαρόκωστα Μέλπω, Μεταφράστρια Θεατρικών Έργων.

Κατηγορία γ΄ (Εικαστικοί Καλλιτέχνες, Σκηνογράφοι, Φωτογράφοι, Σκιτσογράφοι και Γελοιογράφοι).
1. Μελά Εύα, Χαράκτρια, Πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου του Επιμελητηρίου Εικαστικών Τεχνών Ελλάδος.
2. Αντωνιάδης Κωστής, Φωτογράφος, Καθηγητής στο ΤΕΙ Αθήνας, πρ. Διευθυντής του Μουσείου Φωτογραφίας Θεσσαλονίκης.

Κατηγορία δ΄ (Μουσουργοί, Αρχιμουσικοί, Ερμηνευτές και Λυρικοί Καλλιτέχνες).
1. Μπερής Σταμάτης, Μονωδός.
2. Αντωνίου Θεόδωρος, Συνθέτης.

Κατηγορία ε΄ (Συνθέτες, Στιχουργοί, Ερμηνευτές Ελληνικής Μουσικής).
1. Γλέζος Γιάννης, Συνθέτης.
2. Σκόνδρας Κώστας, Τραγουδιστής.

Κατηγορία στ΄ (Σκηνοθέτες και Ηθοποιοί)
1. Ζιώγα Ελένη, Ηθοποιός.
2. Παπαδόπουλος Χάρης, Σκηνοθέτης.

Κατηγορία ζ΄ (Χορογράφοι και Χορευτές)
1. Γάλλιας Πέτρος, Χορογράφος.
2. Ζαχαρόπουλος Παναγιώτης, Χορευτής.

Κατηγορία η΄ (Λαϊκοί Καλλιτέχνες, ιδίως Καραγκιοζοπαίχτες, Ξυλογλύπτες και Καλλιτέχνες του κουκλοθέατρου, των μαριονετών και της παντομίμας).
1. Ανδρουλάκη Μαρία, Μουσικολόγος Ερευνήτρια του Λαογραφικού Αρχείου της Ακαδημίας Αθηνών.
2. Καπετανίδης Πάνος, Καραγκιοζοπαίχτης και Πρόεδρος του Σωματείου του Θεάτρου Σκιών.

Επισήμανση: Το Τμήμα Θεάτρου και Χορού είναι αρμόδιο για τις κατηγορίες β΄, στ΄, και ζ΄.

Αρμόδιες Υπηρεσίες:
Τμήμα Θεάτρου και Χορού
Σχετικά έγγραφα:
Υπόδειγμα αίτησης τιμητικής σύνταξης